سلام دوستان ! خواهش می کنم به اين غزل از موضع تکنيکی و فنی برخورد نکنيد . اين شعر مويه ای است که صرفا بيان احساس و اندوه من در غم سنگين مردم بم و خصوصا هنرمند عزيز و خوش آواز کشور ايرج بسطامی است . هنرمندی که صدای ماندگارش برای هميشه در آدينه بدفرجام بم در خروارها خاک گم شد . پاره هايی از اين شعر ـ پارهای ميان دو ستاره ـ  برگرفته از تصنيف زيبای گلپونه ها ی اوست ـ تصنيفی که برای  من و شايد بسياری ديگر دوست داشتنی بودـ يادش چون صدايش مانا.

پيچيده آواز تو در ارگ خيالم

*می خواهم امشب تا سحرگاهان بنالم*

*گلپونه های وحشی دشت اميدم

وقت سحر شد* تا بگويم در چه حالم

*تاريکی شب رفت و فردايی دگر شد *

فردای ديگر بی تو؟ آه از بغض کالم

آه از تو و سکر دل انگيز صدايت

وای از من و از آرزوهای محالم

افتاده غم در سينه آهوی دشتم

قل می زند اندوه در چشم غزالم

دور از تو گلبرگی نمی گيرم به دستم

جز ماتمت شعری نمی بندم به شالم

من يک چکاوک زير اين آوار دارم

در جستجويش شعله می بندم به بالم

اينجا درنگ لحظه هايش ماه و سالی است

من پير اين دردم نه پير ماه و سالم(۱ )

می گويم و می مويم و می پويم اينجا

گلپونه ای کو تا برويد در زوالم

۱ـ من پير ماه و سال نيم يار بی وفاست

/ 19 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
انیس

آقای معتمد! غزل قبليتان حسابی مرا گرفت بخصوص مطلع و مقطع استادانه اش. پايدار باشيد در پناه آقا.

جلیل صفربیگی

سلام آقای معتمد! حال و احوال؟اميد که پاينده باشيد.غزل قبلی بسيار زيباست اگر چه اين غزل هم زيباست! پايدار باشی!

barahut

سلام استاد ما سالهای زيادی ست در کوی غزلهاتان ديوانگی می کنيم منتظر راهنمايی شما هستيم با سپاس

ايلشن جلاسي

سلام شعر شما از نظر احساسات شاعرانه شعری جذاب بود اما اينکه گفتيد ارنظر فنی عرض ميکنم که وجد ترکيبهای محجوری چون آهوی دشتم و چشم غزالم خوب ننشسته اند و خاصه این که سپس قا فیه ای چون شالم می آید اما بنده به شخصه از بعض ابیات بسیار لذت بردم برای چنین شاعر خوبی آرزوی موفقیت میکنم به وبلاگ شب بو که به شاعران کرمانشاه و بیشتر غزل میپردازد سری بزنبد.

Mana Aghaee

Salam AghayeMotamed aziz. Ghazale zibayi bud mesle hameye karhaye digaretan. Man ham in ghame az dast raftane inhame hamvatan ra be shoma tasliyat miguyam. Shad bashid.

تبسم

سلام استاد؛ کاش ما را از نظرات استادانه محروم نکنيد. نوشته هايم هنوز طفلی است کی می خواهد بزرگ شود نمی دانم؟!

موسي قرباني

استاد نقل گرديده است كه اخيرا شعر تازه اي سروده ايد . لطفن ما را از آآن محروم نفرماييد كه اشعار نغز آن جناب راحت جان است و اسباب شور و حال . تفقدي فرما و آن سروده ( قديسه ) را مرقوم فرموده و اهالي دنياي مجاز را به جهان حقيقت برسانيد . ان شاءا...

تبسم

سلام ؛ استاد اگر اشتباه نکنم قبلا به شما گفته بودم که من یکی از خوشبخترین انسانهای روی زمینم. اما یه چیزی رو هم می دونم و اینکه آزمایش با بلا آسانتر از آزمایش با خوشی است چون خوشی زیاد غفلت می آره. پس برای این دختر خوشبخت دعا کنید تا هرگز غفلت نکند. و تا می تواند به تمام مردم عشق بورزد. مطلب بعدی که توی هفته آینده قصد نوشتنش را دارم. در باره عشق واقعی است خوشحال می شوم بخوانيد یادتون باشه از الان وقت گرفتما! در پناه حق.

تبسم

دوباره سلام اگه اومدم شايد دفتر کلاسيمو بيارم ببينم شما باشيد چی می نويسيد؟ مگه شما از اون مديرا نيستين که شعر می نويسن؟! يه چيز ديگه گاهی آدم دعايی می کنه که خودشم معنی شو نمی فهمه ولی خدا می فهمه چی می خوای و اجابت می کنه. يادمه يه بار دعا کردم خدايا مرا با بندگان خوبت در زمين آشنا کن نمی دانم حضور من در اين صفحه پيام چندمين بار اجابت اين دعاست باز هم برای اين دختر خوشبخت! دعا کنيد. هر چند عهد کرده ام با ديگران حرفی از غصه هايم نزنم.